המילון המלא לטוויטריסט המתחיל

כל המונחים שכדאי שתדעו כשאתם פותחים חשבון בטוויטר:


מקור המדריך - אתר newsgeek


פיד / Feed - פה תראו את כל מה שצייצו הנעקבים שלך, מחשבות, עירעורים, סיפורים וקישורים.


ציוץ / Tweet - הפעולה הבסיסית ביותר בטוויטר. כתיבת סטטוס ושליחתו אל הפיד של העוקבים שלכם.


ריטוויט / Retweet - קראתם ציוץ שמצא חן בעיניכם? אתם יכול לרטווט, כלומר, לצייץ אותו מחדש. יש שתי שיטות לעשות את זה: הראשונה היא פשוט להעתיק מה שהאדם השני כתב, כולל היוזר שלו, הדבקה בשורת הסטטוס שלכם והוספת האותיות RT לפני. בשיטה זו אתם יכולים גם לכתוב עוד משהו כתוספת לציוץ. ראו דוגמא פה. שיטה אחרת היא לחיצה על כפתור ה- Retweet הקיים בממשק של טוויטר. בצורה זאת לא ניתן להוסיף כיתוב נוסף לציוץ, אבל בגלל שאין צורך להוסיף את האותיות RT ואת שם המשתמש קל יותר לרטווט ככה ציטוטים ארוכים בלי לעבור את מגבלת ה-140 תווים. שימו לב כי ליוזרים שליד תמונתם מופיע מנעול לא ניתן לעשות ריטוויט בצורה הזאת, היות והפיד שלהם נעול ודורש אישור שלהם בכדי לקרוא אותו.


Reply / Mention - הדרך להתייחס אל מישהו בטוויטר. אם אני רוצה לכתוב ליוזר מסויים, אני פשוט כותב שטרודל ואז את שם המשתמש שלו, לדוגמה: kobaiko@ או לוחץ על כפתור ה- Reply באתר כדי להתייחס לציוץ מסויים שלו.


דיאם / DM - הודעה אישית ליוזר מסויים שלא תופיע בפיד הראשי אלא תגיע אך ורק אליו. גם דיאם יכול להיות מורכב ממקסימום של 140 תווים. ניתן לשלוח דיאם רק למישהו שעוקב אחרייך.


האשטאג / Hashtag - דרך לסמן ציוץ כחלק מנושא מסויים ע"י הוספת סולמית לפני הנושא. על ההאשטג להיות בכתב מחובר גם אם הוא כולל יותר ממילה אחת. לחיצה עליו תוביל לחיפוש כל הציוצים שכוללים אותו (לא נתמך בעברית). ההאשטאג הנפוץ ביותר הוא FollowFriday# או FF#, מסורת שבה כל יום שישי אנשים ממליצים אחרי מי לדעתם שווה לעקוב. קליק לדוגמה.


טוויפל / Tweeple - אנשי הטוויטר. שילוב של המילים Twitter ו- People.


טוויטאפ / Tweetup - מפגש של שני אנשים מטוויטר או יותר. בארץ מתקיים אחת לחודש טוויטאפ גדול של טוויטריסטים ביוזמתה של יעל בארי, טוויטריסטית וותיקה ופעילה מאד בקהילת טוויטר ישראל.


רשימות / Lists - יש לכם כמה נעקבים עם משהו משותף? אתם יכולים להכניס אותם לרשימה ולראות פיד מיוחד שמורכב רק מהם. ככה תוכלו לחלק את הנעקבים שלכם למשל לקבוצות של חברים, אנשי מקצוע, עסקים וכו'. קליק לדוגמה. ניתן לעקוב אחרי רשימות של אחרים, ככה שאם למישהו יש רשימה שווה של אנשים, אתם יכולים פשוט לעקוב אחריה. את הרשימות (שלכם ושל אחרים) אפשר לראות מצד ימין של ממשק האתר.


טוויטפיק / Tweetpic - תמונה שעולה, בדרך כלל ממכשיר סלולרי, לאתרים כגון Tweetpic או Plixi ודומיהם. ההרשמה לאתרים אלו נעשית עם שם המשתמש שלכם בטוויטר, ומתפרסמת ישירות לפיד שלכם בטוויטר. קליק לדוגמה.


טוויטויד / Tweetvid - כמו טוויטפיק, רק עם וידאו. לא נפוץ במיוחד.


בליפ / Blip - שיר שמושמע באתר Blip.fm ומוקפץ לפיד הטוויטר. קליק לדוגמה. בדומה לרטוויט יש גם רבליפ שמסומן באותיות RB.


פורסקוור / Foursquare - אתר שמלווה בתוכנה לסמארטפונים שבו אתם מעדכנים איפה אתם נמצאים לפי ה- GPS, יכולים לצבור ניקוד ותארים, וכמובן לעדכן את כל העוקבים שלכם בטוויטר. קליק לאתר.


פידמי / Fiddme - כמו פורסקוור, רק משודרג. צילום תמונות של האוכל מהמסעדות בהן אתם אוכלים, המלצות וקבלת נקודות. העוקבים בטוויטר יוכלו לקנא באוכל שלכם גם כן. קליק לאתר.


Tweetdeck / Seesmic - תוכנות לשולחן העבודה (לשתיהן יש גם גרסאות לסמארטפונים) שנועדו לתת שליטה טובה יותר על הפיד, הרשימות ושאר ענייני הטוויטר. ידועות כתוכנות למשתמשי טוויטר מקצועיים יותר.

הדף הקודם הדף הבא